Outbound Marketing

0
Outbound Marketing

Outbound marketing denince akla ilk gelen çağrı merkezleri aracılığı ile gerçekleştirilen soğuk satış aramalarıdır. Aslında genele baktığınız da SMS, toplu e-posta gönderimleri, internet reklamları, televizyon tanıtımları gibi metotları da Outbound marketing olarak tanımlayabiliriz.

Bana göre yaptığımız kampanyalarda kullandığımız mecralar ile dokunduğumuz müşteri adayları bize geri dönüş yapıyor olsa da bu bir Outbound marketing’dir.
Outbound marketing için kullandığımız mecralarda başarı oranımızı düşürecek engeller çıkabiliyor. Çıkan engellerin başında telefon numaralarının black list uygulamalarına eklenmesi ve ya operatörler tarafından verilen kısıtlama hizmetidir. E- posta gönderimlerinde getirilen sınırlamalar, spam cop standartlarının yükselmesi de gerçekleştirdiğimiz outbound marketing aktivitelerinin müşteri adaylarına ulaşımı zorlaştırıyor.

Peki, bu kadar engel var iken outbound marketing’i nasıl yapacağız?

Bunun için birçok model geliştirildi. Günümüzde ki örneklerden bir tanesi de “Kupon ve Fırsat Siteleri” diyebiliriz. Kupon ve Fırsat siteleri verdikleri reklamlar ile kazandıkları üyelere e-posta ile ulaşarak onların ilgilerini çekmeyi başarmaktadırlar. Hangimizin aklında hafta sonu boğaz manzaralı bir restoranda kahvaltı etmek var ki, hem de indirimli?

Geliştirilen diğer bir model de, uzun süredir her firmanın gerçekleştirmek istediği, izinli pazarlama modelidir. Müşterilerin ilgi alanlarının sizlerle paylaşması ve yine müşterilerin bilgilendirilmek için mecra seçmeleri ve sonrasında ki satış sürecidir.
Öte yandan elinizde ki müşteri listelerini arayarak soğuk satış yapma imkânı hala mevcut, yeter ki ölçülebilir, kategorize edilebilir bir müşteri listesine sahip olun. Geriye kalan hangi müşteriye hangi ürünü, markayı hangi sıklıkla sunuyor olacağımızdır.
Teşekkürler.

Creafone çağrı merkezi,tele pazarlama ve tele satış odaklamış yeni nesil çağrı merkezidir. Bünyesinde bulunan profesyonel kadrosu , güçlü alt yapısı ve dinamik organizasyon yapısı ile markalara etkin , sürekli hizmet sağlamaktadır.

Related Posts