Tele Satış Teknikleri

0
Tele Satış Teknikleri

“Müşteri müttefiktir düşman değil.” deyimi ile başlamak istiyorum. Günümüzde tele pazarlamada sıkça yapılan hatalardan biride budur. Müşteriye düşman gözü ile bakmanın getirdiği hataları ve gelişen yeni Tele Satış Teknikleri kısa kısa bahsedeceğim.

Eskiden günümüze kadar gelen “Israrcı satış” yöntemi ile hala çok karşılaşıyoruz. Bu yöntem içerisinde bulunan sürekli satış çabası göstermemiz satış yapamama ve gereksiz strese sebep olmasıyla birlikte müşteriyi anlamama gibi temel sorunları oluşturuyor. Aslında burada yapmamız gereken “Akıllı Satış” yöntemleri oluşturmak olmalı. Satış temsilcisi olmanın da temelinde bu şekilde akıllı yöntemler geliştirerek uygulaması yatmakta.

Günümüzde yöneticiler tarafından sabit bir Tele Satış Teknikleri oluşturmak ve bu tekniği farklı müşteri adayları üzerinde sürekli uygulamak çabası müşteri ilişkilerinde çözülemez problemler oluşturmanın yanında pazarlama başarısının da düşük seviyede olmasını sağlamaktadır.

Aslında satış temsilcisi her müşteri ile doğru bakış açısı yakalayarak farklı Tele Satış Teknikleri uygulayarak başarıyı yakalayabilir. Bu tekniği uygularken eskiden edindiğimiz alışkanlıktan biri olan müşterinin karar vermesini sağlamak tekniği yerine müşteriye faydayı ya da olası probleminin çözüm yolunu göstermek olmalıdır.

Ürün veya hizmetin değerini ön plana çıkarıyor olmamızda bize rakipler karşısında ön plana çıkma ve müşteri adaylarının ucuzun yerine değerliyi seçmelerini sağlayarak hizmetimize olan güvenlerini de arttıracaktır.

Tabi bütün bunları yaparken müşterilerle ilişkileri de bozmamak adına gerçek örnekler üzerinden gidilmeli ,doğru bilgi verilmeli ve Tele Satış Teknikleri doğru uygulanmalıdır.

Teşekkürler

Creafone çağrı merkezi,tele pazarlama ve tele satış odaklamış yeni nesil çağrı merkezidir. Bünyesinde bulunan profesyonel kadrosu , güçlü alt yapısı ve dinamik organizasyon yapısı ile markalara etkin , sürekli hizmet sağlamaktadır.

Related Posts