CREAFONE

Creafone_Logo

Müşteri Yolculuğu Nasıl Mükemmel Hale Getirilir ?

İyi tasarlanmış bir müşteri yolculuğu, satış hunisinin tüm aşamalarında iyi müşteri hizmeti ve memnuniyet duygusu yaratan yegane stratejidir. Müşteri yolculuğunu iyileştirmek, başarılı bir pazarlama stratejisinin bir unsurudur, çünkü müşteriler satın alma sürecinden ne kadar memnun olursa, geri dönüşüm sağlama olasılıkları da o kadar artar. Ayrıca, mevcut müşterilerle daha güçlü bir ilişki geliştirebilir ve onlara mümkün olan en konforlu müşteri yolculuğunu sunarak potansiyel müşterileri hızla sadık müşteri profiline dönüştürülebilir. Böylelikle şirketlerin kar oranı da artmış olacaktır.

Müşteri Yolculuğu Nedir ?

Müşteri yolculuğu , satış hunisinin aşamaları boyunca markanızla etkileşime girerken müşterilerin işletmeye dair edindiği deneyimlerin bütünüdür. Bu yolculuk, markanızdan haberdar oldukları, ürününüze ilgi duydukları, rakibiniz yerine sizden satın almaya karar verdikleri ve sonunda satın alma eylemini gerçekleştirdikleri anı içerir. Müşteri yolculuğunun ayrıntılarını öğrenmek, potansiyel müşterilerinize en iyi hizmetleri sunar, böylece markayla değerli etkileşimler de kurulmuş olur. Ayrıca, müşteriler ilk alışverişlerinden memnun kaldıklarında, daha fazlası için geri gelme ihtimalleri yüksektir.

Neden Müşteri Yolculuğu Haritasına İhtiyaç Duyulmaktadır ?

Müşteri yolculuk haritası, müşteri yolculuğunun görsel bir temsilidir. İşletmeler, müşteri ve marka arasında kalıcı bir bağ kurulmasını istemektedirler. Müşteri yolculuğunu mükemmel hale getirmek için mutlaka bir müşteri yolculuğu haritası tasarlanmalıdır. Müşteri yolculuk haritası , şirketlerin müşterilerinin yerine geçmelerine ve işlerini müşteri perspektifinden görmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda pazarlamacılar, müşterilerinin sıkıntılı noktalarını ve satın alma engellerinin ne olduğunu kolaylıkla öğrenirler. Müşteriler, ihtiyaçlarının markalar tarafından anlaşılmasını isterler. Müşteri yolculuğunun en önemli faydalarından biri ise müşterinin satın almayı düşünürken karşılaşabileceği olası sorunları ve bunların nasıl ve neyle çözülebileceğini anlamaya yardımcı olmasıdır. Müşteri yolculuğu haritasının diğer faydaları;

 • Yolculuğun her aşamasında müşteri gereksinimlerine odaklanmayı sağlar.
 • İçeriğin kişiselleştirmesini sağlar.
 • Müşteriyle empati kurabilmek için satış sürecine ilişkin bir bakış açısı verir.
 • Daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamak için en önemli aşamalara odaklanmayı sağlar.
 • Olası sorunları önceden belirlemeye yardımcı olur.
 • Müşterinin problemlerini önceden tahmin ederek satın alma engellerini azaltır.

Müşteri Yolculuğu Nasıl İyileştirilir ?

Müşteri yolculuğunuzu geliştirmek, müşterilerinize hizmet sunumundaki olası boşlukları öğrenmeyi ve müşteri deneyimini istenen düzeye çıkarmayı sağlamaktadır. Aşağıdaki müşteri yolculuğunuzu harika kılacak adımlara göz atabilirsiniz.

 • Müşterilerinizin Sorunlarını Önceden Yanıtlayın

Müşteri yolculuğu, müşterilerin markanızla ilgili deneyimleri hakkındaki görüşleri ve sorunlarını etkili bir şekilde çözmek için kullanabileceğiniz faydalı bilgilerdir. Müşteri yolculuğu, müşterilerinizin bir satın alma işlemi gerçekleştirmeye çalışırken karşılaşabilecekleri zorlukları görmenizi sağlamaktadır. Böylece işletmeler, bu zorlukları düzelterek alıcının önündeki satın alma engellerini önler ve müşteri deneyimini geliştirir. Potansiyel müşteri endişelerinin neler olabileceğini anlamanın bir yolu, bir web sitesinin SSS sayfası gibi bir şeye ne tür sorular ekleyeceğinizi düşünmektir. SSS sayfasının amacı, müşterinin satın alma sürecini engelleyebilecek soruları önceden yanıtlamaktır. Ayrıca işletmenin politikasına ve hizmetine dair çalışmaları paylaşmanız, potansiyel müşterilerin kaygılarını azaltabilir.

 • Müşteri İletişimini Otomatikleştirin

Dijital hizmetleri otomatikleştirmek, müşterilerinizle etkileşim kurarken yolculuğu sırasında müşteri memnuniyetini ve hizmet hızını artırabilmektedir. Dolayısıyla müşteri hizmetlerisüreçlerini otomatikleştirmenin en iyi yolu bir CRM sistemi kullanmaktır. Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) şirketlerin mevcut müşteriler ve potansiyel müşterilerle ilişkilerini yönetmek için kullandıkları bir strateji yöntemidir. CRM, sohbet robotları, e-posta gönderme ve müşteri memnuniyetini sağlayabilecek pek çok sistemi içinde barındırır.Ayrıca, CRM müşteri etkileşimleri hakkında veriler içerir ve işletmenin müşteri deneyimini iyileştirmesine yardımcı olmaktadır. Creafone , müşteri memnuniyetini en iyi şekilde iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. Creafone, deneyimli çalışan personeliyle müşterinizle iyi bir bağ kurmasını sağlamaktadır.

 • Müşteri Deneyimini Optimize Edin

Müşteri deneyimini optimize etmek, müşteri yolculuğuna dair analizleri ve verileri görmenizi sağlar. CRM kullanmanın faydasını müşteri deneyimini optimize ederken daha çok görebilirsiniz. Çünkü CRM sistemi, tüm pazarlama süreçlerini, verileri ve analizleri tek bir yerde toplanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden müşteri deneyimini optimize etmek daha etkili ve anlaşılır olmaktadır. CRM sistemi kullanarak, müşteri yolculuğunu iyileştirmek için tüm bilgilere kolayca erişilebilir ve böylece müşteri yolculuğu deneyimini yükseltebilirsiniz.

 • İçeriği Kişiselleştirin

İçeriği kişiselleştirmek, müşteri ve işletme arasında daha kolay bağ kurulmasını sağlamaktadır. İşletmenin pazarlama eğilimlerine dair kişiselleştirme mesaj oluşturarak, müşterin şirket profilinizi daha iyi tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Bu nedenle, şirketler içeriği olabildiğince kişiselleştirmelidir. Böylelikle müşteri ve kurum arasındaki iletişim daha kuvvetli olmaktadır.

 • Sonuç

Müşteri yolculuğunu mükemmel hale getirmek için, kapsamlı bir pazarlama denetimi, içerik geliştirme üretimi, satış hunisi oluşturma, satın engellerini iyi belirleme ve en önemlisi bir CRM entegrasyonuna sahip olmanız gereklidir. Creafone’ un güçlü alt yapısıyla bir CRM entegrasyonuna sahip olabilirsiniz. Creafone, müşterilerin tüm iletişim kanallarından erişmesine olanak tanır. Creafone ile mükemmel CRM sistemini müşterilerinizle tanıştırabilirsiniz.